Ketvirtasis tarpvalstybinio mobilumo vizitas Portugalijoje rugsėjo 24-30 d.

Mažeikių Gabijos gimnazija nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. pradėjo vykdyti tarptautinį strateginės partnerystės projektą „F.I.L.M.”, kuris finansuojamas Europos Sąjungos programos „Erasmus +.” Projekto trukmė – 24 mėnesiai.

Pagal projekte numatytas veiklas 2017 m. rugsėjo 24 - 30 d. įvyko ketvirtasis tarpvalstybinio mobilumo vizitas. Šį kartą 6 atstovų komanda - Renata Valantinienė, projekto koordinatorė, Liuda Braslauskienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui, Deividas Krasauskas (III b), Edgaras Ilginis (III b), Eglė Pockevičiūtė (III b) ir Ieva Juškevičiūtė (III a) lankėsi Portugalijoje, kur kartu su kitų šalių – Estijos, Italijos, Lenkijos ir Portugalijos – atstovais dalyvavo įvairiose edukacinėse veiklose, kūrybinėse dirbtuvėse, lankėsi pamokose, dalinosi gerąja patirtimi, pristatė namuose atliktas užduotis, tobulino kalbų įgūdžius, susipažino su Portugalijos kultūra keliaudami po šalį, dalyvaudami bendruose projekte numatytuose užsiėmimuose, gyvendami portugalų šeimose.

Mokykla, su kuria bendradarbiaujame, įsikūrusi Resende miestelyje, Viseu rajone, šiaurinėje Portugalijos dalyje. Gyventojų skaičius – 11 364. Miestas, anot vietinių gyventojų, ypač patrauklus turistams, kurių gausu čia vasarą. O mokykla, kurioje lankėmės, sudaryta iš keturių sektorių – priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio. Mes lankėmės pagrindiniame ir viduriniame sektoriuose. Įdomu tai, jog visiems šiems sektoriams vadovauja vienas žmogus – mokyklos direktorius, kuris turi savo pagalbininkus – sekretorius kiekvienoje mokymo pakopoje. Kita įdomi detalė – mokyklos teritorija griežtai saugoma. Vaikai į mokyklą atvežami ir išvežami tam tikru nustatytu laiku. Pamokų metu niekas iš teritorijos neišeina, o tai suteikia saugumo jausmą ir mokiniams, ir jų tėvams. Mokykla šiuolaikiška, joje daug įvairių modernių technologijų, ji aktyviai dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose projektuose. Visus svečius šiltai pasitiko miestelio savivaldybės darbuotojai, palinkėjo puikios viešnagės, sveikino iniciatyvą bendrauti ir bendradarbiauti.

Tarptautinio vizito metu turėjome puikią progą dalyvauti įvairiose edukacinėse bei kūrybinėse veiklose. Visus pakerėjo išvyka į Mimo – vaizdo ir judesio (The Museum of Image and Movement) muziejų, kuriame galėjome susipažinti su kino istorija bei inovatyvių technologijų galimybėmis. Dar viena vieta, kuri paliko neišdildomų įspūdžių, Alfandega Museum, buvusi kino studija, kurioje lankytojai gali iš arti susipažinti ir net išbandyti darbą televizijoje. Mokiniai tapo laidos vedėjais, dalyviai, operatoriais ir režisieriais. Čia buvo nufilmuota pokalbių laida, kurią vėliau analizavome ir vertinome.

Vienas iš šio projektinio vizito tikslų – susipažinti su miestu ir šalimi, kurioje vieši. Todėl jau pirmąją dieną turėjome galimybę pasivaikščioti Resende miesto gatvelėmis ir apsilankyti vietiniame muziejuje, kuriame esantys eksponatai ir gido pasakojimas leido pažinti miesto ir tautos istoriją, paklaidžioti istorijos labirintais. Kitą dieną turėjome unikalią progą apsilankyti vienoje iš įspūdingiausių šalies vietų – Fatimoje – piligriminiame miestelyje vidurio Portugalijoje. Įdomu tai, jog ši vieta pavadinta XII amžiaus maurų princesės vardu ir nuo 1917 metų yra tapusi viena didžiausių piligrimystės vietų pasaulyje kaip Marijos šventoji žemė. Kaip tik toje vietoje trys jauni piemenukai pamatė moterį, kuri jiems prisistačiusi šventąja mergele. Tada Fatimoje susirinko didelė žmonių minia, jie tapo neįtikėtino saulės reiškinio, kuris sekė iškart po to, kai vaikams apsireiškė Marija, liudininkais. 1930 metais popiežius tą vietą paskelbė piligrimystės vieta.

Kita vieta, kuri nepaliko abejingų, tai Portas - miestas šalies šiaurės vakaruose, prie Atlanto vandenyno, prie Duero upės žiočių. Portas – kontrastų miestas. Tai miestas su didžiuliu senamiesčiu, jaukiomis lauko kavinukėmis, vyninėmis, mažomis parduotuvėlėmis ir siauromis akmenimis grįstomis gatvelėmis. Kita vertus, čia gausu triukšmingų klubų, modernių pastatų, gigantiškų tiltų, prekybos centrų. Net išrankiausiam turistui, ko gero, čia netektų nuobodžiauti. Portas – antrasis pagal gyventojų skaičių šalyje miestas, kuriame įsikūręs didžiausias Portugalijoje Porto universitetas, taip pat mieste veikia prekybos ir žvejybos uostai, metropolitenas, tarptautinis oro uostas.

Laikas Portugalijoje pralėkė akimirksniu. Kiekvienos dienos darbotvarkė - darbai pagal projekte numatytas veiklas, planai kitiems vizitams, pažintinės kelionės, įspūdžiai, nauji žmonės ir naujos patirtys. Labiausiai stebino rodomas dėmesys kitam žmogui, pagarba svečiui ir meilė gimtam kraštui, savo kalbai. Kiekvieną minutę buvo galima jausti portugalų skleidžiamą pasididžiavimą savo šalimi, savo kalba, savo kultūra, savo miestu, savo mokykla, savo krašto žmonėmis. Tarptautinio projekto dėka mes turėjome unikalią galimybę pažvelgti į kitą šalį, jos kultūrą ir žmones kitaip: ne iš turistams skirtų lankstinukų, ne iš knygose pateiktų paveikslėlių, ne iš laikraščiuose aprašomų faktų. Juk geriausiai pažįsti vietą, kai bendrauji su tos šalies žmonėmis, kurie su neapsakomu pasididžiavimu kalba apie meilę savo kraštui ir teigia esantys be galo laimingi žmonės gyvendami tokioje nuostabioje šalyje.

Renata Valantinienė, projekto koordinatorė

  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Pamokų laikas
Pertrauka
  • 1. 08.00 – 08.45
  • 2. 08.55 – 09.40
  • 3. 09.50 – 10.35
  • 4. 10.45 – 11.30
  • 5. 12.15 – 13.00
  • 6. 13.10 – 13.55
  • 7. 14.05 – 14.50
  • 8. 15.00 – 15.45
  • 9. 15.50 – 16.35